Danas se obeležava Međunarodni dan kafe: Sve što niste znali o svom omiljenom napitku

01. 10. 2018.

Danas se obeležava Međunarodni dan kafe: Sve što niste znali o svom omiljenom napitku

Širom sveta danas se obeležava Dan kafe, pića bez kojih većina stanovnika planete ne može da zamisli početak dana, a koji je ustanovljen pre nekoliko godina.

Sa njom se dan počinje, uz nju se vode mnogi bitni, ali i sasvim obični razgovori, a pritom je i jedno od pristupačnijih pića kojima možete počastiti sebe i druge. Ovaj napitak konzumiraju ljudi širom sveta i zbog toga, sasvim opravdano, smatra se najpopularnijim pićem na planeti posle vode. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, u svetu se svakog dana popije oko 1.5 milijardi šoljica ovog napitka.

Krajem 15. veka kafu su po Bliskom i Srednjem istoku proširili putnici koji su se vraćali iz Arabije. Arapi su, inače, čuvali tajnu uzgajanja i pripremanja ovog napitka, ali su je Indusi uspešno prošvercovali u Indiju. Zapravo, transport kafe bio je zakonom zabranjen, pa se njeno širenje svetom započelo krijumčarenjem. Ubrzo potom, kafa je „stigla“ i do Carigrada, dok je u 17. veku dospela i u Mletačku republiku, odakle se proširila celom Evropom.

Kafa je bila inspiracija različitim umetnicima pa je Bah komponovao kantatu „Kafa“ u čast tom napitku, a i Betoven ga je veoma cenio. Francuski književnik Onore de Balzak kafu je smatrao vrstom inspiracije i konzumirao je 60 šoljica dnevno.

Ljudski organizam je takav da konstantno traži razlog za lučenje dopamina, što izaziva osećaj euforije, ali takođe i zavisnosti.  Bilo bi idealno da ne povećavate jačinu ili dozu kafe, već da se držite navike takve kakva jeste i pustite da telo, a pre svega mozak uživa. Držati kontrolu i biti umeren u svemu, pogotovo u konzumiranju kafe je jako bitno.

Zdravo srce

Studija rađena na bruklinskom koledžu utvrdila je da ako popijete četiri šolje kafe dnevno, smanjićete rizik od kardiovaskularnih bolesti za neverovatnih 53 posto. Naravno, nemojte ih sve izliti od jednom, odredite vremenske razmake koji vam najviše odgovaraju.

Čuvajte  jetru

Ako kafu  konzumirate svaki dan smanjićete mogućnost za oboljenje od raka jetre za čak 29 posto. Na žalost, to ne može biti svaka kafa. Na primer, previše irske kafe ubija pozitivna dejstva.

Izbegnite demenciju

Ne samo da vas kafa čini opreznijim, već i čuva izoštrenost uma za starost. Studija Univerziteta Harvard pokazala je da redovan unos kofeina smanjuje rizik od Alchajmerove bolesti za čak 60 odsto i prepolovljava šanse za razvoj Parkinsonove bolesti.

Napitak za bolju memoriju

Kada sledeći put zaboravite gde ste ostavili ključeve, pravac u kuhinju da skuvate kafu! Studija Univerziteta Džons Hopkins utvrdila je da dupli espreso pojačava memoriju za narednih 24 sata.

Bolje raspoloženje

Studija škole za javno zdravlje Univerziteta Harvard objavila je kao rezultat da četiri kafe dnevno smanjuju rizik od depresije za 20 procenata.

Zaštitite prostatu

Jeste li zabrinuti za prostatu? Trebalo bi da budete, ona je ipak najveći ubica muškaraca. Umesto sa urologom, češće se družite sa konobarom ili konzumirajte kafu kod kuće. Prema studiji Univerziteta Harvard, 3-6 šolja kafe dnevno smanjuje rizik od raka prostate za 60 posto, čak iako konzumirate kafu bez kofeina.

Ubrzajte korak

Zaboravite na sportska pića: da biste pojačali izdržljivost tokom trčanja za 26 posto, popijte jedan espreso – savetuju naučnici Univerziteta Birmingem. Pozovite i prijatelje koji trče i napravite pauzu za kafu.

Držite šećer pod kontrolom

Svaka šolja kafe koju popijete može da smanji šanse za razvoj dijabetesa tipa 2, za deset procenata – smatraju naučnici sa Instituta za naučne informacije o kafi, nakon sprovedene studije. Jedino što treba da uradite jeste da izbacite šećer iz ovog napitka.

Skinite koji kilogram

Brojne studije pokazale su da kafa efikasno deluje na sagorevanje masti, zahvaljujući kombinaciji sastojaka koji ubrzavaju metabolizam i suzbijaju apetit. Naravno, ne očekujte rezultate ako dnevno popijete tri kafe sa karamelom.

Kofein održava budnost i utiče na povećanje srčane frekvence, što može da izazove nervozu, anksioznost, agresivnost, tahikardiju ili srčanu aritmiju i još mnogo toga. Optimalna doza u toku dana bi bila dve do tri šoljice kafe, do 18 h, uz obavezno ispijanje 1-2 čaše vode pre užitka.

Što se raspoloženja tiče, ovo je pun pogodak- priuštićete sebi pola sata čistog zadovoljstva, verovatno ćete se  socijalizovati, misli će vam odlutati na suprotnu stranu od posla, obaveza i problema. Na kraju ćete doći do zaključka da vam je ta kafa bila potrebnija više nego bilo šta na svetu.