Hipertireoza

Hipertireoza

Prekomerna funkcija štitaste žlezde tj. povećano izlučivanje hormona ove žlezde, naziva se hipertireoza.

Hipertireoza se realtivno često kod žena između 20. i 50. godine života, a u poslednje vreme se sve češće javlja i kod muškaraca.

Najčešće je posledica autoimunog procesa, tokom kojeg telo ne prepoznaje štitnu žledu kao svoju strukturu, pa proizvodi antitela protiv nje, s posledicom njene prekomerne stimulacije.

Simptomi i znaci hipertireoze:

Hipertireoza je retko asimptomatska bolest (najčešće kod lakših oblika bolesti). Gotovo po pravilu povećan nivo cirkulišućih tiroidnih hormona odražava se na celom telu kao posledica ubrzanja celokupnog metabolizma, uzrokujući niz znakova i simptoma.

Pacijenti se žale na:

  • nervozu, nemir i emocionalnu nestabilnost, nemogućnost spavanja, drhtanje,
  • preterano znojenje i slabo podnošenje vrućine,
  • ubrzan rad i lupanje srca, a moguća je i pojava nepravilnosti rada srca (aritmije),
  • krvni pritisak obično umereno povišen,
  • stolice su učestale, te obolele osobe, uprkos dobrom ili čak povećanom apetitu, gube na telesnoj težini,
  • koža je topla, vlažna i meka, a ponekad se javlja crvenilo dlanova i depigmentacija ograničenih područja kože (vitiligo),
  • kosa je tanka, svilenkasta, proređena i često opada, a nokti su krhki, lako pucaju i odvajaju se od ležišta,
  • otežano penjanje uz stepenice usled slabosti i gubitka snage u mišićima natkolenice i nadlaktice,
  • česte nepravilnosti menstrualnog ciklusa -žene imaju manji broj menstruacija (oligomenorea) ili one u potpunosti izostaju (amenorea),
  • kod Basedowljeve bolesti je vrlo čest (iako ne i uvek prisutan) nalaz egzoftalmusa na očima: karakterističan pogled s razmaknutim kapcima, retko treptanje, zaostajanje kapaka pri pogledu prema gore, a oči često suze.

Postavljanje dijagnoze:

Rano otkrivanje i dijagnostikovanje hipertireoze vrlo je važno. Sumnja na hipertireozu postavlja se na temelju kliničke slike, a dodatnim analizama ona se potvrđuje i otkriva njen uzrok.
Za postavljane dijagnoze potrebno je uraditi pregled endokrinologa, osnovno laboratorijsko određivanje nivoa hormona štitne žlezde (T3,T4) i hormona koji podstiče njen rad (TSH) u krvi, kai i ultrazvučni pregled tireoidne žlezde. Ultrazvukom se dijagnostikuju sve promene u veličini, strukturi (građi) i prokrvljenosti štitaste žlezde.

Lečenje hipertireoze:

Lečenje zavisi od starosti bolesnika, uzroka hipertireoze, preosetljivosti na lekove, težine simptoma i drugih bolesti od kojih bolesnik boluje.

Lečenje ima za cilj da nivo hormona štitne žlezde svede na normalan nivo. Postoje tri načina lečenja hipertiroidoze. Najčešća terapija su antitireoidni lekovi (lekovi koji snižavaju nivo hormona štitaste žlezde), zatim radioaktivni jod dok se u retkim slučajevima može izvesti operacija štitne žlezde – tiroidektomija.

U Poliklinici Kardio medika bićete stručno pregledani od strane profesora endokrinologije, koji će po potrebi obaviti ultrazvučni pregled štitaste žlezde.

Pregled naših endokrinologa /Prof. dr Slavica Pajović i Prof. dr Dragan Dimić/ možete zakazati telefonom na 018 / 42 57 213064 / 860 91 41063 / 80 55 456 ili na ovom linku.

Tim naših endokrinologa

Slavica Pajović

Prof. dr sci. med. specijalista interne medicine – endokrinolog

Dragan Dimić

Prof. dr sci. med. specijalista interne medicine – endokrinolog

Dijabetes

Smatra se da sada od dijabetesa boluje preko 350 miliona ljudi a do 2020 god. se predvidja da taj broj premaši cifru od 500 miliona! Šta je dijabetes?...

Endokrinologija

Endokrinologija se bavi poremećajima u radu žlezda sa unutrašnjim lučenjem i oboljenjima koja nastaju kao posledica tih poremećaja. Dijabetes i bolest...

Hipotireoza

Hipotireoza je problem štitne žlezde izazvan nedovoljnim lučenjem njenih hormona. Hipotireoza je takođe veoma često stanje koje pogađa milione ljudi....