Međunarodni dan celijakijske glutenske enteropatije

16. 05. 2024.

Međunarodni dan celijakijske glutenske enteropatije

Celijakija je trajno nepodnošenje proteina glutena koji se nalazi u pšenici, ječmu i raži. Ona spada u autoimune bolesti gde je gluten izazivač, a imuni sistem proizvodi antitela koja napadaju crevne resice. Ovako izazvan upalni proces u crevima, dovodi do oštećenja crevnih resica i onemogućava iste da apsorbuju hranljive sastojke unete hranom. Ovo konačno može da dovede do malapsorpcije – nedostatka najčešće masti, kalcijuma, gvožđa i folata.

Koji su simptomi celijakije?

Simptomi celijakije variraju od osobe do osobe i mogu da se jave u bilo kom delu tela:

  • Digestivni problem (nadimanje, bolovi, gasovi, dijareja, bleda stolica, gubitak kilograma)
  • Dermatitis herpetiformis (hronično obolenje kože)
  • Anemija (malokrvnost)
  • Muskuloskeletni problemi (grčevi u mišćima, bolovi u zglobovima i kostima)
  • Problemi u rastu i razvoju dece
  • Trnjenje u nogama izazvano oštećenjem nerava i niskim nivoom kalcijuma
  • Afte
  • Neredovni menstrualni ciklusi

Kako se dijagnostikuje celijakija?

Pravilno dijagnostikovanje bolesti podrazumeva dobro urađenu anamnezu (fizički pregled, provera subjektivnih osećaja pacijenta i istorija bolesti), krvnu analizu gde se meri visok nivo određenih antitela nađenih kod obolelih od celijakije kao i biopsiju tkiva tankog creva u cilju utvrđivanja potencijalnog oštećenja crevnih resica (kolonoskopija). Doktor takođe upućuje i na druge analize da bi se utvrdila nutritivna deficijencija (nedostatak nutrijenata).

Kod nesigurnih slučajeva se nakon dve godine radi test opterećenja glutenom gde se potvrđuje ili odbacuje dijagnoza.

Kako se celijakija leči ?

Celijakija ne može da se izleči, ali zdravstveno stanje osobe može da se popravi. Jedina terapija je ishrana bez glutena i dodavanje suplemenata poput gvožđa, kalcijuma, biljnih vlakana i nekih vitamina iz grupe B (tiamin, riboflavin, niacin, folna kiselina). Izbacivanjem glutena iz ishrane zdravstveno stanje obolelog se poboljšava kroz nekoliko dana, a crevne resice se obnavljaju kroz šest meseci do godinu dana.

Život bez glutena

Ishrana bez glutena je velika promena u životu obolelog gde moraju da se preispitaju navike u ishrani. Odlasci u restorane i kupovina namirnica mogu u početku izgledati veoma komplikovano. Većina komercijalnih proizvoda sadrži u sebi gluten zbog čega uvek treba čitati deklaraciju na proizvodu. Najbolje je tražiti proizvode koji imaju sertifikat da su bez glutena (gluten free). Mnoge namirnice ne sadrže u sebi gluten, ali  i tada morate biti obazrivi zbog moguće kontaminacije u procesu proizvodnje.

Zabranjena lista

Pri polasku u kupovinu namirnica, na vašoj listi NE SME biti sledećih namirnica:

Pšenica, raž, ječam, krupnik (spelta) i njihovi proizvodi.

Veoma je važno naučiti o sastojcima koji se nalaze u prehrambenim proizvodima. Mnogi proizvodi sadrže gluten iako nemaju pšenicu, raž ili ječam. Proizvodi koji mogu da sadrže gluten u sebi su :

  • Ovas (Ovas je žitarica koja ne sadrži gluten, ali u zavisnosti od mesta gajenja, žetve i skladištenja je često kontaminirana glutenom. Ovas može da se koristi kada su strogo kontrolisani uslovi procesa proizvodnje gde nema opasnosti od kontaminacije glutenom.).
  • Mesne prerađevine, gotova jela, soja sosevi.
  • Većina lekova, tableta i kapsula koriste nosače od: kukuruznog skroba, laktoze ili pšenice. Sirupi takođe mogu da sadrže supstance koje imaju u sebi gluten.
  • Koverte,  markice i mnoge vrste lepka u sebi sadrže gluten. Pri zatvaranju koverti i lepljenju markica, obavezno koristiti natopljen sunđer.

Dozvoljena lista

Postoji mnogo namirnica koje su prirodno bez glutena kao što su: sveže voće i povrće, meso, riba, jaja, koštunjavo voće (orah, badem, lešnik, kikiriki).

Poznate žitarice bez glutena su: kukuruz, pirinač, amarant, kinoa.

Mahunarke i biljke bez glutena koje se koriste kao žitarice su: leblebija, pasulj, sočivo, heljda, proso, lan, soja, krompir.

Već naveden kao čest sastojak hrane, modifikovani skrob je dozvoljen ukoliko je napravljen od kukuruza, tapioke ili krompira.

Kontaminacija

Čak i kada mislite da ste potpuno izbacili gluten iz vaše ishrane, može se desiti da još uvek osećate simptome kao posledicu kontaminacije. Razlozi kontaminacije mogu biti:

  • U prodavnici zdrave hrane koriste iste lopatice za više proizvoda
  • Bezglutenska brašna mogu da budu pakovana kroz istu pakericu kao i brašna sa glutenom.
  • Melju se u istom mlinu u kome i nedozvoljene žitarice
  • Pojedini industrijski proizvodi u procesu proizvodnje koriste istu opremu.

Savet

U početku će mnogi napravljeni proizvodi od bezglutenskog brašna verovatno završiti u kanti za đubre pošto će vam se činiti neukusni ili neprivlačnog izgleda. Nemojte lako odustati pošto će vežba i upornost dovesti do vrlo ukusnog i iznad svega zdravog proizvoda.

“Gluten free” proizvodi treba da postanu vaši najbolji prijatelji, a čitanje deklaracija navika.

Prvi teniser sveta Novak Đoković poznat je promoter bezglutenske ishrane. Započeo je bezglutensku dijetu u trajanju od dve nedelje, rezultati su bili sledeći: odlično psiho-fizičko stanje, niz osvojenih titula i prvo mesto na svetskoj ATP listi.

Zato nemojte dozvoliti da Vas dijagnoza celijakije obeshrabri za dalji normalan život! Odlučno ali opušteno, zajedno sa svojom porodicom krenite novim putem! Podrška porodice olakšava proces promena.