Ateroskleroza bolest modernog doba

09. 06. 2023.

Ateroskleroza bolest modernog doba

 

Ateroskleroza je sužavanje arterija usled nakupljanja naslaga na zidovima arterija. Poznata je još i kao arteriosklerotska vaskularna bolest.

Mnogobrojnim medicinskim istraživanjima poslednjih decenija dokazuje se da odredjene životne navike, kao i odredjena oboljenja, mogu značajno doprineti razvoju kardio-vaskularnih oštećenja.

Svaka vrsta oštećenja krvnih sudova predstavlja i faktor rizika za srčana oboljenja. Zbog toga ćemo u kratkim crtama navesti današnja shvatanja o etiologiji  ateroskleroze.

 

Ateroskleroza i faktori rizika

Hiperkalorična ishrana – ishrana bogata životinjskim mastima i ugljenim hidratima dovodi do razvoja ateroskleroze. Tim pre ukoliko je još i siromašna vitaminima, mineralima, aminokiselinama i esencijalnim masnim kiselinama.Osobe koje imaju visok LDL(holesterol male gustine), a nizak HDL(holesterol velike gustine) imaju veći rizik od nastanka problema sa prohodnošću krvnih sudova.

Gojaznost – sama za sebe ne mora biti siguran put ka aterosklerozi. Medjutim, gojaznost je često udružena sa arterijskom hipertenzijom, dijabetesom, slabom fizičkom aktivnošću, što može biti okidač za razvoj raznih kardio-vaskularnih bolesti

Dijabetes – je definitivno bitan faktor rizika za nastanak ateroskleroze, pod uticajem specifičnih metaboličkih poremećaja koji dovode do promena na arterijama mnogih organa.

Cigarete – duvanski dim izaziva spazme krvnih sudova, što utiče na razvoj ateroskleroze.

Nedostatak fizičke aktivnosti – poznato je da fizički aktivne osobe imaju znatno bolju vazomotornu regulaciju, te da osobe koje svoj profesionalni rad obavljaju sedeći češće oboljevaju od ateroskleroze, nego što je to slučaj kod fizičkih radnika.

Stresne situacije – Uticaj stresnih situacija na razvoj koronarnih bolesti je mnogo veći nego što se to u praksi priznaje. Sve velike i nagle životne promene, kao i konstantna izloženost stresu utiču ne samo na nervni sistem, već i na kardio-vaskularni i endokrini, što za sobom može ostaviti negativne posledice na opšte zdravstveno stanje.

 

 

Simptomi 

Ateroskleroza u srčanim arterijama je praćena simptomima kao što su bol u grudima ili pritisak (angina).

Ukoliko imate aterosklerozu u arterijama koje vode do vašeg mozga, možete imati simptome kao što su iznenadna ukočenost ili slabost ruku ili nogu, poteškoće sa govorom, vidom, ili opušteni mišići na licu. Ovi simptomi signalizuju prolazni ishemijski napad koji ako se ne leči može dovesti do moždanog udara.

Aterosklerozu u arterijama na rukama i nogama je praćena simptomima poput bolova u nogama pri hodanju.

Ateroskleroza u arterijama koje vode do bubrega praćena je visokom krvnim pritiskom ili zatajenjem bubrega.

Simptomi zavise od toga koje su arterije zahvaćene.

Kako otkriti aterosklerozu na vreme?

Bar jednom godišnje preventivno je potrebno uraditi osnovne analize krvi, kao što su kompletna krvna slika, lipidni status, šećer.

Osim ovoga, po savetu lekara, jednom u par godina, treba uraditi kolor dopler krvnih sudova odredjenih regija ( vrata – karotide, krvne sudove ruku i nogu, abdomena ).

Ne čekajte da Vas nešto zaboli. Uradite preventivne preglede kada nema simptoma, jer ih kardiovaskularne bolesti u ranim fazama najčešće i nemaju.