Gastroenterologija
(najčešća pitanja)

20. 04. 2020.
Zbog pozitivnog Helicobacter pylori pijete terapiju koliko Vam je propisao Vaš nadležni gatroenterolog, naravno morate da proverite ponovo ureaza test.
Gastroskopija se radi na prazan želudac. Na dan gastroskopije ne doručkujete, ne pijete vodu , kafu, ne pušite.
Možete jesti 1-2 h nakon intervencije. Za početak je preporuka da to bude lagani, manji obrok obzirom na dijetu koja je sprovedena nedelju dana pre toga. Ne preporučuje se upotreba nikotina, kao i konzumiranje velike količine tečnosti.
Neophodno je konsultovati gatroenterologa koji će odraditi ceo gastroenterološki pregled i uputiti Vas na dalje laboratorijske pretrage i eventualnu kolonoskopiju.
Da, u lokalnoj analgo-sedaciji. Tada ne osećate bolove i neprijatnosti za vreme pregleda.
Trajanje pregleda zavisi od anatomije debelog creva. Obično traje 15-30 min. od aplikacije anestetika do kraja celog pregleda.
Pregled je bezbolan, a jedina neprijatnost koja se može javiti je laka nadutost stomaka zbog ubacivanja vazduha, zbog čega je preporuka lekara da gasove nakon pregleda ne treba zadržavati.
Procedura je bezbedna i bezbolna. Neophodna je pravilna priprema za gastroskopiju i saradnja sa lekarom i sestrom tokom pregleda.
Zbog analgo-sedacije tokom pregleda preporuka je da sa Vama neko krene. Ne bi trebalo da upravljate vozilom.
Preporuke lekara su da se sva terapija uzme pre zakazanog pregleda. Dijabetičarima se savetuje eventualna provera šećera u krvi zbog iscrpne dijete pre kolonoskopskog pregleda.
Najverovatnije da se pulsiranje oseća od abdominalne aorte kod mršavijih osoba se prenosi preko napetijeg zida želuca. Ponekad se savetuje i lečenje želuca-upale sluznice, kao i napetosti, a preporuka je da uraditie UZ abdomena.
Ubedljivo najčešći uzrok nadutosti je ‘’halapljivo“ uzimanje hrane, tokom koga se proguta i velika količina vazduha. Uzroci mogu biti i eventualno prisutna organska oboljenja, kao što su: gastritis, nedostatak enzima pankreasa, netolerancija laktoze itd., ali i funkcionalni poremećaji – dispepsija, sindrom nervoznog creva.
Preporuka je pokušati sa manjim i češćim obrocima, a ako se tegobe ne smanje potražiti stručnu pomoć.
Gastroenterološki pregled obavljaju obavljaju specijaliste gastroeneterologije, u cilju dijagnostike, lečenja i sprečavanja nastanka bolesti organa sistema za varenje. Pregled traje od 15 do 30 minuta, potpuno je bezbolan i nije potrebna priprema.