Šta je hipertenzija i zašto se naziva „tihim ubicom“?

11. 05. 2024.

Šta je hipertenzija i zašto se naziva „tihim ubicom“?

 

Visok krvni pritisak, ili hipertenzija, povećava rizik od srčanog udara, moždanog udara, bolesti bubrega i oštećenja oka, a kolokvijalno ga nazivaju „tihi ubica“ jer izaziva vrlo malo simptoma.

Od njega boluje svaka druga osoba u Srbiji, a dijagnozu i propisanu terapiju dobije tek samo 34 odsto, podaci su Udruženja za hipertenziju Srbije.

Veliki broj obolelih od hipertenzije dolazi od dugogodišnjih stresova kojima su ljudi izloženi, ali i specifične masne i slane hrane, pušenja, fizičke neaktivnosti, gojaznosti.

Ovi podaci važe i za ostale evropske zemlje (broj obolelih je između 30 i 45 odsto, a ako su stariji od 60 godina procenat je i veći od 50 odsto).

 

Merenje krvnog pritiska

Krvni pritisak se menja tokom dana, raste tokom povećane fizičke aktivnosti i pada tokom spavanja. Na njega može uticati i osećaj anksioznosti.

Dakle, visok krvni pritisak se dijagnostikuje samo kada se u više različitih prilika meri očitavanje iznad proseka, kada ste smireni, relaksirani, 30 minuta bez fizičke aktivnosti.

Vodič za dijagnostikovanje i regulaciju krvnog pritiska i pulsa možete preuzeti OVDE

 

Centar za polikliničku dijagnostiku, ispitivanje i lečenje povišenog arterijskog krvnog pritiska (hipertenzija) u Poliklinici Kardio medika objedinjuje rad više specijalista u cilju bržeg i efikasnijeg ispitivanja i lečenja.

Posebnu pažnju posvećujemo prevenciji, pravovremenoj dijagnozi, individualnom izboru antihipertenzivne terapije, sprečavanju, ranom otkrivanju i lečenju komplikacija povišenog krvnog pritiska. Opremljeni smo najsavremenijom opremom za dijagnozu i praćenje osoba sa povišenim krvnim pritiskom što omogućava izbor adekvatne terapije.

Pored tima lekara kardiologa, u lečenju učestvuju i lekari drugih specijalnosti: endokrinolog, nefrolog, neurolog, specijalista ishrane.

Terapija hipertenzije podrazumeva istovremenu promenu načina života (loših navika), edukaciju pacijenata i upotrebu lekova uz telefonske konsultacije, za šta se posebno zalaže Prim.dr Dragan Mijaković.