Gubitak svesti kod dece (sinkopa) i sinkopalni test

05. 08. 2021.

Gubitak svesti kod dece (sinkopa) i sinkopalni test

Sinkopa je medicinski termin za privremeni gubitak svesti i mišićnog tonusa izazvano nedovoljnim prilivom krvi, bogate kiseonikom, u mozak. Sinkopa se ponekad naziva i nesvestica. Više od 100.000 odraslih i dece godišnje poseti lekara zbog gubitka svesti.

Šta uzrokuje sinkopu?

Mnogi različiti problemi mogu prouzrokovati smanjen dotok krvi u mozak i posledični gubitak svesti. Najčešći tip kod dece naziva se vazovagalna sinkopa, koja je benigna vrsta gubitka svesti, a javlja se kao odgovor na okidač, poput bola ili emocionalnog stresa. Ova vrsta sinkope može se češće dešavati u nekim porodicama. Ortostatska hipotenzija je druga vrsta benigne sinkope koja se može javiti kod dece. To je uzrokovano padom krvnog pritiska koji nastaje nakon dužeg stajanja ili prelaska iz sedećeg u stojeći položaj. U tim slučajevima krv se može sakupljati u nogama, sprečavajući je da se vrati u srce i potom u ostale delove tela. Ovo može dovesti do momentalnog pada dotoka krvi u mozak, zbog čega se osoba onesvesti.  Bolesti srca poput nekih urođenih srčanih mana, poremećaja srčanog ritma, upalne bolesti srčanog mišića, mogu biti uzrok gubitka svesti.

Druga stanja koja mogu izazvati sinkopu uključuju povrede glave, moždani udar, problemi sa unutrašnjim uhom, dehidracija, nizak šećer u krvi, epizode sa zadržavanjem daha kod male dece, anemija i sl. Oko 98-99% sinkopa kod dece je benigna, što znači da nije u osnovi uzrokovana oboljenjem srca.

Koji su simptomi sinkopa?

Neka deca imaju osećaj da će se onesvestiti ili se žale na vrtoglavicu (‘kao da se soba vrti’)-to je tzv. presinkopa. U ovakvim situacijama postoji dovoljno upozorenja da detetu omogućite da sedne ili legne pre nego što se dogodi gubitak svesti; ovo može da spreči povrede do kojih može doći usled pada tokom sinkopa. U drugim slučajevima, dete neće imati presinkopalne senzacije, već će se jednostavno onesvestiti.

Da li moje dete treba da poseti lekara nakon gubitka svesti?

Neke vrste sinkopa uzrokovane su ozbiljnim problemom, pa se preporučuje da vaše dete pregleda lekar kako bi utvrdio razlog gubita svesti.

Kako se dijagnostikuje sinkopa?

Detaljni anamnestički podaci o sinkopalnoj epizodi i fizikalni pregled deteta su prvi korak ka utvrđivanju uzroka sinkope. Lekar takođe može obaviti jedan ili više testova, uključujući:

Analize krvi: One pomažu u proceni uzroka poput niskog šećera u krvi, anemije.

Elektrokardiogram (EKG): ovo je test koji beleži električnu aktivnost srca i pokazuje abnormalne ritmove

Ehokardiogram (UZ srca): ovim postupkom se procenjuje struktura i funkcija srca.

Tilt table test (Sinkopalni test)- Dečiji krvni pritisak i broj otkucaja srca mere se dok dete leži na ploči (ležećem ergo biciklu) i ponovo nakon uspravljanja ploče (ležećeg ergo bicikla). Ovo je korisno za dijagnozu ortostatske hipotenzije.

Holter monitor: Služi za beleženje srčanog rada tokom 24 sata ili ponekad duže.

Koje su mogućnosti lečenja sinkopa?

Tretman zavisi od osnovnog uzroka. Deci sa vazovagalnom sinkopom se savetuje da pokušaju da izbegnu situacije koje izazivaju nesvesticu. Takođe im se savetuje da piju više tečnosti i da prepoznaju znake predstojeće nesvestice.

Ako se pojave simptomi koji nagoveštavaju sinkopu, dete bi trebalo sedeti duže od 10 do 15 minuta, dok se ne oseća bolje.

Ako vaše dete ima bolest srca ili drugi zdravstveni problem koje izaziva sinkopu, vaš lekar će vas savetovati o najboljem načinu da se to spreči u budućnosti.

Sinkopalni test  možete zakazati telefonom na 018 / 42 57 213, 064 / 860 91 41, 063 / 80 55 456 ili na ovom linku.