Ergo test

Ergo test

Šta je test opterećenja, zašto i kako se izvodi, šta otkriva, koliko traje i ko treba da ga izvodi?

Test opterećenja izvode osobe sa i bez srčanih tegoba sa faktorima rizika, (pušač, masnoće u krvi, dijabetes, genetski predisponirane, hipertenzija, fizička neaktivnost…) sve u cilju prevencije i ranog otkrivanja koronarne bolesti.

Preporuka je da stabilni srčani bolesnici  periodično izvode test opterećenja u cilju praćenja efikasnosti terapije i određivanja stepena bezbedne fizičke aktivnosti.

Šta test opterećenja otkriva:

  • postojanje koronarne bolesti (suženje krvnih sudova srca),
  • sklonost ka poremećajima srčanog ritma,
  • skrivene znakove popuštanja snage srčanog mišića,
  • kretanje krvnog pritiska i pulsa u naporu,
  • stepen zamora i  njegov uzrok.

Za vreme testa pacijent EKG- kablove i teleadapter nosi na sebi, kao Holter EKG-a i daljinski se prati. Ovakav način povezivanja omogućava ehokardiografski monitoring u naporu, na kraju i neposredno nakon prekida testa (Stres EHOkardografski test).

Priprema za izvođenje ergo testa:

  • Uveče i na dan testa izostaviti iz terapije: beta blokatore (lekovi koji usporavaju srcani ritam: Atenolol, Prinorm, Presolol, Concor, Nebilet, Panapres, Propranolol, Dilatrend, Karvilex, Milenol, Tensec, Binevol, Biprez i sl) i Dilacor.
  • Na dan testa ne uzeti: Koronarne dilatatore (Monizol, Dilcoran, Lopion, Molicor, Isosorb R).
  • Obavezno uzeti svu ostalu tearpiju (narocito za krvni pritisak), osim  u slučaju pacijenata koji uzimaju antiaritmike (Propafen ili  Amiodaron) konsultovati kardiologa koji treba da radi test.
  • Pacijenti koji nisu bili na kardiološkom pregledu duže od mesec dana pre testa  treba da urade pregled. Poželjno je da se pre testa uradi i EHO  srca. Ako pacijenti imaju  EHOkardiografski pregled urađen ranije, on ne sme da bude stariji od 6 meseci.
  • Dan pre termina testa ili na dan testa pozeljno je uraditi K u serumu.
  • 2-3 sata pre testa lagana obrok da bi se izbegla hipoglikemijska reakcija. Ne konzumirati kafu, kofeinske napitke, Coca- Colu, ne pušiti cigarete.
  • Obući/poneti laku obuću ( bez štikli, po mogućstvu patike) i prikladnu odeću za brzo hodanje ili vožnju biciklom. Doći odmoran i naspavan.
  • Dijabetičari pre testa treba da nešto pojedu, da popiju svoju uobičajenu oralnu terapiju, a pacijenti na insulinskoj terapiji pre testa treba da smanje dozu insulina  za 2-4 ij.
  • Žene ne bi trebale da rade test za vreme menstruacije.
  • Poneti kompletnu medicinsku  dokumentaciju. U slučaju tegoba, obavezno obavestiti doktora.

Zakažite test opterećenja u poliklinici Kardio medika telefonom na 018 / 42 57 213064 / 860 91 41063 / 80 55 456 ili na ovom linku.

Pre testa opterećenja vrši se:

  • postavljanje EKG kablova i teleadaptera,
  • merenje krvnog pritiska i pulsa u stanju mirovanja,
  • merenje telesne visine, telesne težine i  određivanje BMI (visinko težinski odnos – eng. Body Mass Index). BMI indeks možete izračunati ako kliknete ovde.

Na osnovu ovih podataka kao i prethodnih rezultata, starosne dobi, kompijuter računa kolilko je potrebno zamoriti vaše srce i krvne sudove.

Tok testa:

1.  Nakon merenja, pacijent staje na traku, koja potom polako počinje da kreće. Pacijentu su pristupni rukohvati radi lakšeg kretanja.

2.  Traka uz nadzor kardiologa polako ubrzava, a zatim veoma postepeno pravi blagi nagib od 2%. Sve vreme ste pod stalnim nadzorom medicinske sestre, kardiologa i računara koji očitava parametre vašeg srca u naporu.

3. Po postizanju odgovarajućeg napora, računar postepeno usporava i vraća nagib trake na početni položaj i pacijent silazi sa trake.

Nakon testa sledi:

  • merenje krvnog pritiska i pulsa u stanju mirovanja.
  • skidanje EKG kablova.
  • predah i analiza rezultata sa kardiologom i ažuriranje terapije i medicinskog kartona.

Trajanje testa:

U zavisnosti od kondicije, fizičke pripremljenosti, starosne dobi, kao i opšteg zdravstvenog stanja test fizičkim opterećenjem može trajati i do 45 minuta (za sportiste).

Kardiologija

Da li znate da Vam savremena kardiologija može spasiti i produžiti život? Savremene dijagnostičke metode, ekspertski tim profesora i primarijusa i pre...

EHO srca

Ukoliko već znate ili sumnjate da imate problema sa srcem, imate faktore rizika, brzo se zamarate, imate bolove u grudima i slične tegobe, neophodno j...

Stres EHOkardiografski test

Šta je EHOkardiografski test, zašto i kako se izvodi, šta otkriva i ko treba da ga izvodi? Stres EHOkardiografski test na ležećem ergobiciklu (Cardiow...

Telemetrija

Zamislite da imate svog privatnog kardiologa koji u realnom vremenu, svake sekunde ima uvid u rad Vašeg srca? Telemetrija, Tele- EKG  – stvarnos...

Kardio i cerebrovaskularni screening – prevencija i procena rizika od srčanog i moždanog udara

Kardio i Cerebrovaskularna procena rizika, dijagnostika, prevencija i lečenje  Kardio i Cerebrovaskularni screening daje uvid u postojeće faktore rizi...

Holter EKG -a

Višednevni Holteri EKG -a omogućavaju snimanje: 12-kanalni Holteri EKG -a do 3 dana i 3-kanalni Holteri EKG -a do 7 dana. Višednevni Holteri EKG -a pr...

24 – 48h merenje krvnog pritiska

Značajno odstupanje između vrednosti krvnog pritiska kliničkog i kućnog merenja je samo jedan od razloga da Vaš lekar zatraži 24 – 48h ambulator...

Tibio – brahijalni index

Najnoviji vodič za hipertenziju predlaže da Tibio-brahijalni index odnosno index ateroskleroze treba koristiti kao skrining metod za procenu subklinič...