Kašalj – šta treba znati o kašlju kod dece?

04. 02. 2024.

Kašalj – šta treba znati o kašlju kod dece?

Kašalj je jedan od najčešćih simptoma sa kojim se lekar susreće u radu sa decom. To je obrambeni mehanizam kojim organizam pokušava da oslobodi disajne puteve. Možemo da kažemo da kašalj nije bolest, već simptom bolesti disajnih puteva, koji ne treba suzbijati, već pospešiti uklanjanje sekreta koji stvara iritaciju i kašalj.

Može biti suv, bez iskašljavanja ili vlažan, sa iskašljavanjem beličastog, žutog ili zelenkastog sadržaja. Kada kašalj traje 5 min. neprestano onda se radi o napadu kašlja. Akutni kašalj je najčešće posledica prehlade (traje do 3 nedelje), ako traje duže radi se o hroničnom kašlju.

Najčešći uzroci kašlja kod dece :

  • Prehlada: najčešće je kašalj kod dece simptom infekcije donjih disajnih puteva kao što je na primer bronhitis. Uzročnici ove infekcije su kod zdrave dece virusi.
  • Upala grla, infekcija sinusa: kašalj najverovatnije zbog slivanja sekreta niz zadnji zid grla koje dovodi do iritacije.
  • Alergijski kašalj: zbog udisanja alergena (čestica u vazduhu na koje su pojedina deca preosetljiva, na primer: polen, korov, ambrozija).
  • Asthma: napad astme sa zviždanjem je najčešći uzrok hroničnog kašlja kod dece.
  • Kašalj izazvan fizičkim naporom: trčanje može pojačati kašalj, posebno ako je vazduh zagađen (razne vrste dima, izduvni gasovi iz automobila, smog, isparenja od veštačkih boja mogu da iritiraju disajne puteve i izazovu kašalj)
  • Ozbiljni uzroci kašlja: upala pluća, bronhiolitis– zapaljenje malih disajnih puteva, pertusis – veliki kašalj (veoma zarazna bolest koju izaziva bakterija Bordetella pertussis), udahnuto strano telo u disajnim putevima (kikiriki, malo parče igračke – dete se zagrcne i počne grčevito kašljati.

Kako pomoći detetu koje kašlje?

1. Ono što svaki roditelj može i treba prvo da uradi jeste da detetu temeljno očisti nosić, ukloni  sekret iz nosa, ispire nosić fiziološkim rastvorom i omogući prohodnost nosnih hodnika. Na taj način će se sprečiti  dalje slivanje sekreta i iritacija receptora za kašalj.

2.Povećati unos tečnosti – sekret se razređuje i lakše iskašljava. Pojite dete češće toplim napicima (blag čaj, sok od jabuke, limunada) kako bi unelo dovoljnu količinu tečnosti.

3.Podići uzglavlje kreveta. Potrebno je podići detetu uzglavlje na 45 stepeni, kako bi se smanjilo postnazalno slivanje tokom spavanja.

4.Ovlaživanje vazduha (voda ili vlažni čaršav na radijator, ovlaživač, koga dnevno treba prati vodom i sapunom). Temperatura vazduha u prostoriji gde dete boravi treba da bude između 18 i 20 stepeni. Postavljanjem ovlaživača prostorija (posude sa toplom vodom ili stavljanjem peškira na radijator), smanjuje se neprijatan osećaj grebanja i suvoće sluzokože grla koje provociraju kašalj.

5.Pitanje sirupa za kašalj: najbolje je savetovati se sa lekarom, da li i koji sirup koristiti? Kašalj kod dece je najčešće posledica virusnih infekcija gornjih respiratornih puteva, tako da nije indikovana upotreba antibiotika u lečenju kašlja.

Konsultujte svog pedijatra u vezi primene lekova i pomoćnih lekovitih sredstava za ublažavanje kašlja.

 

Kako sprečiti pojavu kašlja?

1.Igra i šetnja na svežem vazduhu: kretanjem ubrzavamo disanje, struja vazduha se ubrzava čime se čiste disajni putevi. Redovno provetravajte prostorije u kojima dete provodi vreme i spava.

2.Čistoća: zapaljenja disajnih puteva prenose se kapljično i prljavim rukama, zato treba redovno prati ruke, prati igračke i površine na kojima se dete igra. Često pranje ruku vrućom vodom i sapunom smanjiće mogućnost prenošenja zaraze.

3.Pravilna ishrana: uravnotežena ishrana osigurava zdravlje imunološkog sistema. Svakodnevno unositi sveže voće i povrće, integralne žitarice.

4.Dovoljno sna: povoljno utiče na psihofizički razvoj i smanjuje sklonost infekcijama.

5.Izbegavajte kontakt sa bolesnim osobama: Mikroorganizmi se lako i brzo prenose (dovoljno je da se neko pored nas samo zakašlje, pa da se inficiramo), zato je posebno važno da deca ne borave u društvu inficiranih osoba. Takođe, treba izbegavati i rukovanje jer ljudi prilikom kašljanja stavljaju ruku na usta, pa su one pravi „izvor“ neželjenih virusa.

 

Pregled pedijatra  /Dr spec. pedijatar Jasmina Milojević /Dr spec. pedijatar- pulmolog Dejan Milojević/Dr spec. pedijatar Snežana Zdravković možete zakazati telefonom na 018 / 42 57 213064 / 860 91 41063 / 80 55 456 ili na ovom linku.