Svetski dan bubrega

14. 03. 2024.

Svetski dan bubrega

 

 Svetski dan bubrega se obeležava na inicijativu Međunarodnog društva za nefrologiju i Internacionalnog udruženja Fondacije za bubreg u više od 100 zemalja sveta. Obzirom na to da je hronična bolest bubrega veoma česta dijagnoza, da čak 1 od 10 odraslih osoba u svetu boluje od te bolesti i da ukoliko se ne leči, može biti smrtonosna, akcenat ovogodišnjeg obeležavanja je prevencija bubrežnih bolesti i širenje svesti o ovom ozbiljnom zdravstvenom problemu koji često ne ispoljava simptome.

Prognoze stručnjaka su da će do 2040. godine bolesti bubrega biti peti vodeći uzrok smrti u svetu. Hronična bolest bubrega se definiše kao poremećaj u strukturi i/ili funkciji bubrega, a koji je prisutan duže od tri meseca. Hronična bolest bubrega je neizlečiva bolest koju karakteriše progresivni pad bubrežne funkcije. Broj obolelih je stalno u porastu na globalnom nivou, a Srbija i zemlje regiona nisu izuzetak. Prevalenca nadmašuje druge, prepoznatljivije, nezarazne bolesti i stvara značajan i rastući socio-ekonomski teret. I pored svega toga, bolest i dalje ostaje nedovoljno prepoznata.

 

Hronična bolest bubrega je bolest koja poprima epidemijske razmere.

Imamo sve veći broj starijih osoba koje imaju povišen pritisak i dijabetes, što su faktori rizika koji oštećuju bubrege, pa je i to razlog zbog kog je sve veći broj bolesnika.

 

 

Kardio-renalni sindrom se definiše kao patofiziološki poremećaj srca i bubrega u kome akutni ili hronični poremećaj funkcije jednog organa podstiče akutni ili hronični poremećaj drugog organa. Kada imate srčanu slabost, ona pogoršava funkciju bubrega i obrnuto, te je u tom smislu, saradnja kardiologa i nefrologa izuzetno važna. Srčana slabost nije bolest već sindrom, tako da iza nje može da stoji čitav niz oboljenja. Osim toga ovi pacijenti vrlo često imaju i druge pridružene bolesti i zbog svega toga imaju jako lošu prognozu. Međutim izuzetno je značajno, da je današnja savremena terapija vrlo efikasna kod većine pacijenata bez obzira na uzrok koji je doveo do bolesti.

U poslednje vreme je i dijagnostika bubrežnih oboljenja bolja, pa je i to verovatno razlog sve većeg dijagnostikovanja pacijenata.

Najveći problem je što pacijenti ne osećaju nikakve simptome i zbog toga se kasno javljaju lekaru, a ukoliko se hronična bolest bubrega ne otkrije i ne leči na vreme, neminovno je da bolest napreduje. Progresija ove bolesti dovodi do potrebe za dijalizom ili translantacijom bubrega, kao jedinim rešenjima. Zbog svega pomenutog, važno je da radimo na prevenciji, ali i skriningu rizičnih grupa pacijenata, kako bismo na vreme otkrili postojanje hronične bubrežne slabosti i primenom savremene terapije odložili dijalizu i translantaciju, i produžili život našim pacijentima.

 

 

Pregled nefrologa /Prim.dr spec. nefrolog Stanimir Ljubenović možete zakazati telefonom na 018 / 42 57 213064 / 860 91 41063 / 80 55 456 ili na ovom linku.