Kardiologija

Kardiologija

Da li znate da Vam savremena kardiologija može spasiti i produžiti život?

Savremene dijagnostičke metode, ekspertski tim profesora i primarijusa i pregledi na savremenim aparatima čine da kardiologija u našoj Poliklinici već dugi niz godina uspešno leči pacijente sa srčanim oboljenjima.

Kada se javiti kardiologu?

Ponekad je situacija sasvim jasna, ukoliko Vam je preporučeno od strane lekara druge specijalnosti, zbog srčanih problema ili ste imali infarkt  trebalo bi da  posetite kardiologa. Međutim, nije uvek tako jednostavno.

Šta da radite ukoliko niste sigurni da li bi trebalo posetiti kardiologa?

Da li ste znali da poseta kardiologu i preduzimanje korektivnih mera, odnosno ispravljanje stila života pre nego se pojavi veći problem, može  Vam spasiti život?!

 Kardiolog može  otkriti zdravstveni problem i pre nego što se  pojavi !

Kardiolog bi Vam preporučio da ga posetite u sledećim situacijama:

Imate bol ili druge tegobe u grudima

Prvo i najvažnije, ako imate bol ili slične tegobe u grudima, kao što su nedostatak daha, osećaj stezanja, probadanja u grudima, lupanja srca, nepravilnog rada srca „mračenja pred očima“ samo su neke od tegoba.

To sve mogu biti ozbiljna stanja uzrokovana srčanim problemima. Kardiolog će Vam razjasniti i utvrditi pravi uzrok ovih tegoba.

Srčani bolesnici u porodici/rodbini

Ako je u Vašoj porodici bilo srčanih bolesnika. Genetika ima značajnu ulogu. Osobama koje imaju/su imale srčane bolesnike u porodici, preporučuju se redovne kontrole.

Postavljena Vam je dijagnoza srčanih bolesti

Ukoliko Vam je već postavljena dijagnoza, neophodno je da razvijete naviku redovnih kontrola kardiologa. Srčana bolest nije statična, i neophodno je da se prati tokom vremena, kao i shodno tome da se prilagođava i modifikuje terapija.

Imate povišen pritisak, šećernu bolest ili visoke masnoće u krvi (holesterol, trigliceridi)? Pušite? Gojazni ste, niste fizički aktivni?

Sve su to faktori rizika za nastanak kardiovaskularnih bolesti.

Ako ste muškarac, 40 g./ žena 45g i planirate da počnete da se bavite fizičkom aktivnošću (rekreativno, teretana…).

Kardiolog će proceniti da li postoji eventualni rizik kao i maksimalni nivo opterećenja koji Vam se preporučuje. 

Kardiološki pregled

Kardiološki pregled je pregled subspecijaliste koji na osnovu anamneze, kliničkog pregleda neinvanzivne kardiovaskularne dijagnostike, laboratorijskih analiza te prema potrebi dodatnih pregleda postavlja tačnu dijagnozu bolesti i propisuje terapiju.

Stanja i bolesti koje se analiziraju na ovom pregledu su: nejasni bol u grudima (stezanje u grudima), povišeni krvni pritisak (arterijska hipertenzija), infarkt srca ili angina pektoris, popuštanje srčanog mišića, nepravilni rad srca, osećaj lupanja, preskakanja srca (aritmije srca, ekstrasistole, fibrilacija atrija, palpitacije), osećaj gušenja, iznenadne promene krvnog pritiska, nejasni gubici svesti, vrtoglavice i urođene mane srca.

Redovan kardiološki pregled obuhvata snimanje srčanog rada na višekanalnom EKG aparatu, ehokardiografiju na najsavremenijim aparatima, pregled kardiologa uz pažljivi razgovor, po potrebni dodatne analize – postavljanje dijagnoze i mišljenje za terapiju.

Program prevencije i procene rizika od srčanog i moždanog udara

Ovaj program podrazumeva osnovni kardiološki pregled sa ehokardiografijom (ultrazvuk srca), test opterećenja (procena krvnih sudova srca) ili holter EKG-a ili holter krvnog pritiska,  dopler karotidnih arterija (procena stanja krvnih sudova koji snabdevaju krvlju mozak), štitaste žlezde i abdominalne aorte.

Ovakav pregled daje uvid u postojeće faktore rizika, mnogo detaljniju procenu stanja srca i krvcnih sudova, a samim tim i prognozu pacijenta, opredeljuje vrstu lečenja, ukoliko je ono potrebno, kao i dinamiku daljih kontrola.

Na osnovu kliničkog pregleda i dijagnostičkih nalaza dobija se predlog o načinu daljeg lečenja – invazivna dijagnostika ili medikamentna terapija po principu: bezbednost pre svega, ni jedan suvišan, ni jedan uskraćen lek.

Sigurno i uspešno regulisanje krvnog pritiska

Nakon prvog pregleda i preporučene terapije dobija se dnevnik krvnog pritiska i pulsa.

Vođenjem dnevnika tokom narednih dana ili popunjavanjem“on line“ formulara, slanjem mejla ili telefonskim konsultacijama i eventualnim korigovanjem doze i vremena uzimanja leka, postiže se regulacija krvnog pritiska i pulsa do preporučenih vrednosti. Na taj način sprečavaju se buduće neželjene oscilacije i skokovi krvnog pritiska.

Kućne posete

Prilikom kućne posete mogu se obaviti:

  • Kompletna ultrazvučna dijagnostika na najsavremenijem aparatu SonoSite M-turbo
  • Postavljanje i skidanje 24h Holter EKG-a, krvnog pritiska
  • EKG monitoring,
  • Uključivanje infuzionih i svih drugih vrsta parenteralnih terapija po indikaciji naših lekara.

Tim naših kardiologa

Dragan Mijalković

Prim. dr med. specijalista interne medicine - kardiolog

Ivan Tasić

Prof. dr sci. med. specijalista interne medicine i uže specijalizacije kardiologije

Miodrag Damjanović

Prim dr sci. med. specijalista interne medicine – kardiolog

Ružica Janković Tomašević

Prim dr sci. med. specijalista interne medicine – kardiolog

Ivana Nikolić Pavlović

Prim dr sci. med. specijalista interne medicine – kardiolog

Aleksandar Jovanović

Dr med. specijalista interne medicine – kardiolog

Miloš Mijalković

Dr med. specijalista interne medicine, subspecijalista kardiologije

Vesna Mitić

Dr med. specijalista interne medicine - kardiolog

Tatjana Đerić

Dr. spec. uže specijalizacije kardiologije

Milan Lović

Dr sci. med. specijalista interne medicine – kardiolog

EHO srca

Ukoliko već znate ili sumnjate da imate problema sa srcem, imate faktore rizika, brzo se zamarate, imate bolove u grudima i slične tegobe, neophodno j...

Ergo test

Šta je test opterećenja, zašto i kako se izvodi, šta otkriva, koliko traje i ko treba da ga izvodi? Test opterećenja izvode osobe sa i bez srčanih teg...

Stres EHOkardiografski test

Šta je EHOkardiografski test, zašto i kako se izvodi, šta otkriva i ko treba da ga izvodi? Stres EHOkardiografski test na ležećem ergobiciklu (Cardiow...

Telemetrija

Zamislite da imate svog privatnog kardiologa koji u realnom vremenu, svake sekunde ima uvid u rad Vašeg srca? Telemetrija, Tele- EKG  – stvarnos...

Holter EKG -a

Višednevni Holteri EKG -a omogućavaju snimanje: 12-kanalni Holteri EKG -a do 3 dana i 3-kanalni Holteri EKG -a do 7 dana. Višednevni Holteri EKG -a pr...

24 – 48h merenje krvnog pritiska

Značajno odstupanje između vrednosti krvnog pritiska kliničkog i kućnog merenja je samo jedan od razloga da Vaš lekar zatraži 24 – 48h ambulator...

Kardio i cerebrovaskularni screening – prevencija i procena rizika od srčanog i moždanog udara

Kardio i Cerebrovaskularna procena rizika, dijagnostika, prevencija i lečenje  Kardio i Cerebrovaskularni screening daje uvid u postojeće faktore rizi...

Tibio – brahijalni index

Najnoviji vodič za hipertenziju predlaže da Tibio-brahijalni index odnosno index ateroskleroze treba koristiti kao skrining metod za procenu subklinič...