Kolonoskopija

Kolonoskopija

Kolonoskopija predstavlja “zlatni standard” u dijagnostici i omogućava otkrivanje i blagovremenu dijagnostiku patoloških promena debelog creva.

Kolonoskopija je dijagnostička metoda koju izvodi endoskopista, lekar specijalizovan za izvođenje procedure endoskopije. Kolonoskop se uvodi kroz anus i prolazi kroz celo crevo (do cekuma), a moguće je i kroz manji deo tankog creva.

Najčešći razlozi za izvođenje  kolonoskopije :

  • Prisustvo krvi u stolici
  • Ispitivanje zbog sumnje na kancer kolona kod osoba starijih od 50 godina
  • Promena stolice (zatvor, proliv, promena oblika)
  • Uporna dijareja (proliv)
  • Anemija usled nedostatka gvožđa (smanjeni broj eritrocita zbog nedostatka  gvožđa)
  • Porodična istorija kancera kolona
  • Prethodna istorija polipa ili kancera kolona
  • Hronični, neobjašljiv bol u trbuhu
  • Palpabilna masa u trbuhu

Kolonoskopija zahteva prethodnu pripremu koja se najčešće sprovodi dan pred pregled (po potrebi i duže), a sastoji se u korišćenju odredjenih lekova koji omogućavaju čišćenje creva i sprovodjenja dijete. Dva dana pre pregleda uzimati  3 puta po 2 kapsule ESPUMISAN-a. Dobro sprovedena priprema omogućava bolju dijagnostiku i daje veći kvalitet samom pregledu.

Ukoliko se uoči patološki nalaz/polip, tumorska promena/ u istom aktu se uzima isečak tkiva za histopatološku analizu koja će nam dati podatak o tipu vidjene promene i da li je reč o benignoj ili malignoj promeni.

Kolonoskopija može biti metod sprečavanja i ranog otkrivanja (screening) raka debelog creva.

Rak debelog creva je treći vodeći uzrok smrtnosti medju malignim bolestima u Srbiji. Godišnje oboli oko 4000 ljudi od raka debelog creva i, nažalost, 2300 njih umre od posledica bolesti. Kolonoskopski pregled može biti preporučen od strane Vašeg lekara ukoliko postoje simptomi koji ukazuju na moguće oboljenje debelog creva, kao što su pojava krvi u stolici ili dugotrajni proliv.

Lekovi — Neke lekove kao što su aspirin, lekovi koji se dobijaju bez recepta (Brufen, Diklofen, Movalis i sl.) i suplementi gvožđa ne treba uzimati dve nedelje pre testa. Ako koristite lekove koji razređuju krv (npr. Sintrom, Sinkum, Aspirin, Klopidogrel/Plavix®), konsultujte se sa lekarom kako biste u odgovarajuće vreme prestali da ih koristite.

Takođe, treba da se raspitate i o lekovima za dijabetes, bolesti srca i pluća, visoki krvni pritisak ili epileptičke napade. Preopručuje se konsultacija sa Vašim doktorom.

Priprema za kolonoskopiju

Pre same procedure pacijent dobija specifična uputstva koja se odnose na pripremu za endoskopiju. Važno je na vreme pročitati uputstva i strogo ih se pridržavati. Ako imate pitanja nemojte se ustručavati da pitate. Od Vas se može tražiti da prilagodite dozu lekova ili da neke od njih privremeno prestanete da uzimate (kao što su lekovi poput Aspirina…).

Pre zakazivanja endoskopije  razgovarajte sa lekarom o lekovima.

Sedam dana pre snimanja ne jesti hranu koja sadrži semenke (susam, grožđe, musli, papriku, paradajz…) !!!

Dan pre zakazanog snimanja:

  • Uzimati samo bistre supe (bez rezanaca), sok od jabuke, čajeve i vodu
  • U 15h popiti jednu kesicu praška Colo Clean S rastvorenog u 1,5 l vode.
  • Rastvor popiti u roku od 1-1,30 h, nakon rastvaranja. Na svakih sat vremena piti 250 ml tečnosti dok traje efekat leka, tj. narednih 6 sati.
  • U 6h ujutru popiti drugu kesicu praška Colo Clean S   rastvorenog u 1,5 l vode.
  • Ponoviti postupak rastvaranja i uzimanja tečnosti ( na svakih sat vremena piti 250 ml tečnosti dok traje efekat leka, tj. narednih 6 sati.)
  • Obavezno ispoštovati unos tečnosti kako bi Vaše crevo bilo adekvatno pripremljeno za pregled.

POŽELJNO JE UZIMANJE JOŠ TEČNOSTI, RADI BOLJEG ČIŠĆENJA

  • Na dan intervencije ne jesti ništa, dozvoljeno uzimanje samo tečnosti.
  • Obavezno piti terapiju za srce i povišen pritisak u toku pripreme i na dan snimanja.
  • Pet dana pre snimanja ne uzimati ankikoagulantnu terapiju ( Aspirin, Cardiopirin i slično)
  • Osobe sa visokim pritiskom treba češće da kontrolišu pritisak tokom pripreme a dijabetičari nivo šećera.
  • Osobe koje boluju od dijabetesa na oralnoj hipoglikemijskoj terapiji na dan pripreme i na dan pregleda ne uzimaju.

Savete kako se pripremiti za kolonoskopiju: Fortransom možete preuzeti ovde, priprema sa MoviPrepom ovde, Picoprepom ovde.

Kolonoskopiju  /Prof. dr Vesna Brzački / možete zakazati telefonom na 018 / 42 57 213064 / 860 91 41063 / 80 55 456 ili na ovom linku.

Tim naših gastroenterologa

Vesna Brzački

Prof. dr sci. med. specijalista interne medicine – gastroenterohepatolog

Tanja Jovanović

Dr med. specijalista interne medicine – gastroenterohepatolog

Gastroenterologija

Savremena gastroenterologija  pored pregleda, anamnestičkih podataka, obuhvata niz dijagnostičkih procedura koje dovode do konačne dijagnoze i odluke...

Ultrazvuk abdomena

Ultrazvuk abdomena  je dijagnostička metoda koja ima za cilj prikazivanje strukture različitih organa u trbušnoj duplji. Klasičan ultrazvuk abdomena p...

Gastroskopija

Da li ste znali da je gastroskopija najbolji i najtačniji pregled  jednjaka, želuca i dvanaestopalačnog creva? Gastroskopija je procedura koja lekaru...

Rektoskopija

Rektoskopija je endoskopska metoda pregleda završnog dela debelog creva (rektuma) u dubini od 20-25cm. Rektoskopija ima za cilj uvid u stanje sluznice...